HYALURONİK ASİT DOLGU

Kolajene alternatif olan en yaygın diğer dermal dolgu hyaluronik asit de yüzdeki kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde kullanılır. Hyaluronik asit, biyolojik olarak bozunabilen, hayvansal kaynaklı olmayan, dengelenmiş hyaluronik asitten yapılır. Bu asit deride doğal olarak bulunur ve cilde dolgunluk ve hacim verir. Yaş ilerledikçe derideki hyaluronik asit miktarı da azalmaya ve yaşlılık belirtileri daha da belirginleşmeye başlar. Hyaluronik asit enjeksiyonlarının cilt tedavisinde bu kadar etkili olmasının sebebi de derideki hyaluronik asit seviyesini arttırmasıdır. Hyaluronik asit çevredeki nemi emerek genişlediği için enjekte edildiğinde çizgileri ve kırışıklıkları düzleştiren ve cildi dolgunlaştıran bir etkisi olur.

Hyaluronik asit enjeksiyonları kolajen enjeksiyonlarından daha uzun süre etkisini korumaya eğilimlidir. Genel olarak hyaluronik enjeksiyonunun etkisi 6 ila 12 ay sürer. Bu sayede etkinin sürekliliğini sağlamak için çok tedaviyi çok fazla tekrarlamak zorunda kalmazsınız. Ayrıca hyaluronik asit cildi nemle şişerek içerden dolgunlaştırdığı için botoks ya da bazı yüz gerdirme operasyonlarına nazaran daha doğal görünen sonuçlar verir. Bu da hyaluronik asiti özellikle dudak dolgunlaştırmada, nezolobial çizgileri düzgünleştirmede, çenenin görünüşünü ve konturunu düzeltmede tercih edilen bir tedavi yapar.

Hyaluronik asitin bir diğer avantajı ise hayvansal ürün olmamasıdır. Bu yüzden kolajen enjeksiyonunda olabildiği gibi alerjik reaksiyonlara sebep olmaz. Yine aynı sebeple tedaviden önce alerji ve cilt testi yapılması gerekmez.

Ancak hyaluronik asit tedavisi kolajen enjeksiyonundan biraz daha acılı olduğu için çoğunlukla lokal anestezi gerektirir. Bu da tedavi fiyatını nispeten yükseltebilir.